Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

HISTORIA PEWNEJ GAZETKI


Mija 18 lat, od kiedy w „Elektryku” zaczęła funkcjonować gazetka szkolna. Zmieniała nazwy, skład redaktorski, opiekunów szkolnego koła dziennikarzy, zmieniła formę wydawniczą – od drukowanej po publikację online. Rodziła się w wielkich bólach i w wielkich bólach dorastała, aby dojrzeć do stanu obecnego. My - jej twórcy - też (nieskromnie o sobie powiedziawszy) dojrzeliśmy, zdobyliśmy pewne doświadczenie.

Pod nazwą „Krótkie Spięcie-reaktywacja” istniejemy od 2005 roku. W międzyczasie (od 2008 r.) przeżyliśmy dwuletni okres zwątpienia i stagnacji i w 2010 roku powróciliśmy jako reaktywacja reaktywacji. Udało się!

Na początku naszej działalności gazetkę redagowało ok. 20 osób. Co roku odchodzili od nas redaktorzy-maturzyści, którzy zasilali skład zespołu. Nie traciliśmy nadziei, bo przecież wśród nowo przyjętych uczniów znajdowali się tacy, którzy odkrywali w sobie talenty dziennikarskie i chcieli współtworzyć nieoficjalny „organ prasowy” szkoły. Wszyscy musieli włożyć w nasze „dzieło” wiele pracy, starań, a przede wszystkim poświęcić mnóstwo czasu... Wspólnymi siłami zbieraliśmy różnego rodzaju informacje, które w zamierzeniu miały przyciągnąć jak najszersze grono czytelników wśród uczniów i nauczycieli „Elektryka”. Staraliśmy się na bieżąco powiadamiać Was o tym, co dzieje się na przysłowiowym „podwórku”. Nie zanudzaliśmy Was tylko i wyłącznie wiadomościami z życia szkoły, gdyż na łamach naszej gazetki dzieliliśmy się z Wami naszymi zainteresowaniami, spostrzeżeniami na godne uwagi, ważne - w życiu młodego człowieka - sprawy. Nie zawsze wszystko wychodziło i funkcjonowało jak należy, ale udało się nam wydać kilka ciekawych numerów, z których każdy był jedyny w swoim rodzaju... Staraliśmy się…, a owocem tej pracy jest właśnie nasza mała szkolna gazetka...

Do dziś na łamach tego pisma każdy z nas może wyrazić swoje poglądy, opinie, dotyczące spraw szkolnych, lokalnych, krajowych i światowych. Możemy przedstawić kolegom i nauczycielom nasze zdolności artystyczne i literackie oraz swoje - może jeszcze mało dojrzałe – poglądy na sprawy, które nas intrygują. Jesteśmy dumni z naszej pracy. A tym, czym się zajmujemy i o czym piszemy, chcielibyśmy zaciekawić innych.

Gazetka uczniów to także ukazanie mentalności naszego pokolenia i wkład w tworzenie historii szkoły. Za 10, 20 lat (uff!) będzie to doskonały materiał źródłowy, dzięki któremu nasi kontynuatorzy będą mogli odtworzyć najważniejsze wydarzenia szkolne, nasze problemy i nasze myślenie o świecie.

W zasobach archiwalnych (w bibliotece szkolnej) zachowały się gazetki sprzed lat wydawane drukiem:

POD NAPIĘCIEM – 1993-1997;

KRÓTKIE SPIĘCIE - 2000-2001;

ZWARA ELEKTRYCZNA – 2001-2003;

PORAŻENIE – 2004-2005.


Pierwsze numery gazetki ukazywały się drukiem, jako cztero-, sześciostronicowe miesięczniki i były kolportowane w szkole za niewielką opłatą. Opiekunami zespołu redakcyjnego byli: p. Sławomir Gargasiewicz i p. Mariusz Niemycki. Wśród redagujących gazetkę szkolną znaleźli się m.in. Łukasz Kaźmierczak i Anna Rybarczyk (przepraszamy, że nie wymieniamy wszystkich), którzy aktualnie zajmują się dziennikarstwem i pracują w nowosolskich tygodnikach.

Od 2005 roku opiekunami szkolnego organu prasowego zostały p. Joanna Karwowska (obecnie p. Joanna Rosłon) i p. Joanna Roguska. Gazetka zmieniła formułę na dwutygodnik, który ukazywał się online na stronie internetowej szkoły. Przez kolejne lata zmieniał się skład webmasterów, dziennikarzy i oblicze (wygląd), współpracowaliśmy z kolejnymi administratorami szkolnej witryny. Przeszliśmy pomyślnie (i z dyplomami) warsztaty dziennikarskie, publikowaliśmy artykuły w gazetach powiatu nowosolskiego, pokazaliśmy talent Artura Lawrenca, który współpracował z Gazetą Lubuską, a obecnie jest redaktorem Tygodnika Krąg. Z sentymentem i rozrzewnieniem wspominamy tych, którzy pomogli stworzyć Krótkie Spięcie –reaktywację.

A oto najmłodsza historia szkolnej gazetki:

 

KRÓTKIE SPIĘCIE-reaktywacja – dwutygodnik online od 2005 do 2008 r.:

webmasterzy kolejno: Ewelina Jaśkiewicz, Sandra Szymoniak, Wojciech Michocki, Szymon Krupowicz;

 

redakcja: Radosław Jaworski, Ewelina Jaśkiewicz, Artur Lawrenc, Mariola Biczyńska, Sandra Kiziok, Małgorzata Pawlak, Arkadiusz Rozynek, Paulina Mucha, Patrycja Hyrsz, Izabela Ratajczak, Agnieszka Szeliga, Jakub Włodarczak, Anna Bogusz, Wioleta Malinowska, Magdalena Rapa, Anna Ilnicka, Barbara Czarny, Katarzyna Rogula, Paulina Tarkowska, Marcelina Stachowiak, Monika Pomorska, Kamil Sokołowski, Aneta Borzem, Anna Rozmianiec, Roksana Cios, Weronika Jastrzębska, Milena Sieradzka, Agnieszka Krzykawska, Weronika Arent, Magdalena Chrzanowska, Michał Gutowski, Michał Przybylski, Aleksandra Malcherek, Ewelina Pyrzyńska, Kamila Nebelska, Alicja Sznajder.

W okresie trzyletniej przygody wydaliśmy 4 numery drukiem, tzw. wydania okolicznościowe, promocyjne, w tym jedno na 60-lecie szkoły.

 

 

KRÓTKIE SPIĘCIE-reaktywacja – miesięcznik online od 2010 do 2013 r.:

webmasterzy: Michał Idzikowski, Maciej Suszko (już nieaktywni);

webaster obecny: Kamil Michałek;

 

redakcja: już nieaktywni: Sylwia Rogozińska, Magdalena Budzyniak, Adrianna Zbąska, Joanna Jędrzejek, Karolina Korfanty, Adrianna Morawska, Bruno Kolory, Kamil Rychlik, Anna Cygan, Barbara Bugajewska, Magdalena Wiśniewska, Marek Chorążyk, Agata Mackiewicz, Agata Sokołowska, Barbara Kaczanowska, Dorota Ruszel, Joanna Kot, Joanna Bachmatiuk, Magdalena Harlow, Małgorzata Naumowicz, Patrycja Juszkiewicz, Karolina Hołowko, Karolina Olejniczak, Paula Depa, Barbara Dziedzic i Waldemar Magda.

aktualnie: Aleksandra Domińczak, Nadia Cyrulik, Joanna Michałek, Laura Bundziów, Michał Świątek Natalia Salamon oraz Wioleta Hołyńska i Agata Śliżewska.

 

Każda z wymienionych gazetek była wyjątkowa. Mamy nadzieję, że „Krótkie Spięcie-reaktywacja”, redagowane i wydawane co miesiąc w formie online, będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem i uznaniem wśród czytelników. Największą nagrodą dla nas jest to, iż są osoby, które czytają nasze artykuły, aby dowiedzieć się, o czym piszemy. Z tego faktu jesteśmy zadowoleni i dumni... Wszystkim, którzy chociaż raz „otworzyli” naszą gazetkę i postanowili przeczytać którykolwiek z zaprezentowanych artykułów, bardzo dziękujemy!!!


 

 

 

Redakcja "KrS-re"